top of page

Gubim erekciju?! - Kako stres utječe na seksualni odnos?

  • Ordinacija Voltino, Ivančica Peček
  • Feb 27
  • 2 min read

Uspješan seksualni život temelji se na nizu psiholoških, sociokulturnih, emocionalnih i fizioloških faktora. No, čak i kada su svi ovi faktori u pozitivnoj ravnoteži, može se dogoditi da muškarac u ključnom trenutku izgubi erekciju. Ovaj problem nije vezan isključivo za stariju dob – može se javiti kod muškaraca svih generacija, čak i kod onih koji su potpuno zdravi i nemaju problema s cirkulacijom.


Uspješan seksualni odnos i utjecaj različitih faktora


Mnogi muškarci očekuju da će erekcija ostati čvrsta tijekom cijelog odnosa, no to nije uvijek slučaj. Sasvim je prirodno da se intenzitet erekcije mijenja – ponekad može oslabiti, a zatim se ponovno pojačati. Ipak, ako dođe do potpunog gubitka erekcije prije završetka odnosa, oba partnera mogu to doživjeti kao neuspjeh i postaviti si pitanje: zašto se to događa?


Problemi s erekcijom – zašto se događaju?


Jedan od čestih uzroka erektilnih poteškoća je stres. Današnji način života obilježen je ubrzanim tempom, paralelnim obavljanjem više poslova i stalnim pritiskom da sve obaveze budu izvršene na vrijeme. Ovakav način života može značajno utjecati na psihičko stanje, ali i na seksualno zdravlje. Kako stres utječe na seksualni odnos ovisi o intenzitetu stresa i sposobnosti organizma da se nosi s njim.


Prirodne promjene tijekom seksualnog odnosa


Kada smo pod stresom, simpatički živčani sustav aktivira se i stavlja tijelo u stanje pripravnosti. Ovaj sustav omogućuje brze reakcije na vanjske podražaje i ključan je za preživljavanje. No, njegova dugotrajna aktivacija može imati negativan učinak na opuštanje i seksualne funkcije.


Kako stres utječe na seksualni odnos i seksualne funkcije?


Simpatički živčani sustav poznat je i kao “fight or flight” sustav jer omogućuje tijelu da se pripremi za borbu ili bijeg. Ako je organizam konstantno pod stresom, ovaj sustav postaje dominantan i nadjačava parasimpatički živčani sustav, koji je odgovoran za opuštanje, odmor i uživanje – uključujući i seksualnu funkciju.


Simpatički i parasimpatički živčani sustav – ključni faktori


Autonomni živčani sustav nije pod našom svjesnom kontrolom, ali ima ključnu ulogu u seksualnom uzbuđenju. Tijekom seksualne stimulacije, parasimpatički sustav aktivira fiziološke promjene u spolnim organima – kod muškaraca omogućuje erekciju, dok kod žena potiče vlaženje rodnice i bubrenje klitorisa. Kada dominira simpatički sustav, ove funkcije mogu biti oslabljene.


Mehanizam erekcije i uloga autonomnog živčanog sustava


Simpatički i parasimpatički sustav funkcioniraju poput klackalice – ako stres prevlada, simpatički sustav ostaje dominantan, a parasimpatički postaje manje aktivan. To može spriječiti opuštanje krvnih žila u spolnim organima, što rezultira smanjenom erekcijom. Srećom, postoje tehnike koje pomažu uravnotežiti živčani sustav, poput kontroliranog disanja, mindfulnessa i tehnika relaksacije.


Prevladavanje stresa za bolji seksualni život


Iako autonomni živčani sustav djeluje neovisno o našoj volji, postoje načini na koje možemo utjecati na njegovu aktivnost. Tehnike opuštanja, pravilno disanje i smanjenje stresa mogu pomoći u vraćanju ravnoteže između simpatičkog i parasimpatičkog sustava, čime se poboljšava seksualna funkcija.


Stres ima značajan utjecaj na seksualni život, posebno na erekciju. Razumijevanje uloge simpatičkog i parasimpatičkog sustava ključno je za pronalazak rješenja. Primjena tehnika relaksacije može pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju seksualne funkcije. Ako problemi s erekcijom postanu učestali, preporučuje se konzultacija sa stručnjakom.



Comments


bottom of page